Zakopane – stare zdjęcia i pocztówki

Kto z nas nie był w Zakopanem. Jest to wręcz serce Tatr i jednocześnie górska stolica Polski. Czy zastanawialiście się jednak, jak dawniej wyglądało Zakopane? Czy chcielibyście cofnąć się w czasie do dawnego Zakopanego, które niewątpliwie miało swój niepowtarzalny urok? Jeśli tak, to gorąco zachęcamy do podróży w przeszłość i zobaczenia na starych fotografiach, jak dawniej wyglądało Zakopane. Tylko u nas możecie zobaczyć unikalne, stare zdjęcia Krupówek! Na pewno będziecie zaskoczeni.

Zakopane leży w woj. małopolskim, w powiecie tatrzańskim – w bezpośrednim sąsiedztwie gór oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest największym ośrodkiem sportów zimowych, nazywanym też zimową stolicą Polski.

Pierwsza wzmianka o Zakopanym pochodzi z 1578 roku, kiedy to Stefan Batory wydał przywilej osadniczy dla przyszłej miejscowości. W źródłach historycznych odnajdujemy informację, że w 1676 roku Zakopane liczyło 43 mieszkańców (razem z Olczą i Poroninem). W XVIII wieku w Kuźnicach powstała huta żelaza a w 1824 roku cała miejscowość wraz z fragmentem Tatrzańskiego Parku Narodowego została sprzedana rodzinie węgierskiej.

Prawdziwy rozwój Zakopanego przypadł na drugą połowę XIX wieku, kiedy to walory klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W 1886 roku Zakopane zostało uznane za uzdrowisko a 3 lata później miejscowość zamieszkiwana była przez około 3000 mieszkańców. Tego samego roku hrabia Władysław Zamoyski zakupił miejscowość (wraz z dużą częścią Tatr) na licytacji i tym samym stworzył na tym terenie park narodowy.

Zapraszamy również do obejrzenia starych zdjęć Wielkiej Krokwi w Zakopanem!