Dziwnów – stare zdjęcia i pocztówki

Wszystkich mieszkańców Dziwnowa, turystów oraz przyjaciół miasta zapraszamy do zapoznania się z kolekcją starych fotografii Dziwnowa. Poniżej znajduje się olbrzymia kolekcja starych pocztówek, zdjęć i unikalnych fotografii, które prezentują dawny, stary Dziwnów, którego już nie przywrócimy. Jest to wspaniała podróż wgłąb historii tego pięknego, nadmorskiego miasteczka i okazja do powspominania, jak zmienił się Dziwnów na przestrzeni od kilkuset do kilkudziesięciu lat.

Dziwnów położony jest nad morzem Bałtyckim, w województwie Zachodniopomorskim w północnej części Pomorza Zachodniego. Prawa miejskie uzyskało w 2004 roku i miasto zajmuje obecnie powierzchnię prawie 5 kilometrów kwadratowych. Jest to typowa miejscowość wypoczynkowa, z kąpieliskiem morskim oraz będącym niemałą atrakcją portem morskim.

Historia Dziwnowa sięga XIII wieku, kiedy to został po raz pierwszy wymieniony w dokumencie pochodzącym z 1243 roku. Pewne jest, że we wczesnym średniowieczu wiódł tędy szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Morzem Bałtyckim, który jednak w późniejszych latach stracił swoje znaczenie handlowe (głównie ze względu na zapiaszczenie rzeki Dziwny). Pierwsi kuracjusze do Dziwnowa zjechali około roku 1830, co stało się początkiem rozwoju Dziwnowa jako kąpieliska morskiego. Pod koniec XIX wieku, gdy zostały odkryte źródła solankowe, wybudowano łazienki solankowe i borowinowe. Uzdrowisko w Dziwnowie funkcjonowało tylko kilka lat po wojnie a obecnie solanki nie są już eksploatowane. Wraz z rosnącą popularnością wyjazdów nad morze, pod koniec XIX wieku, w Dziwnowie powstało uzdrowisko a w 1999 roku Dziwnów został uznany za jedną z trzech najbardziej popularnych miejscowości turystycznych.