Szczawnica – stare zdjęcia i pocztówki

Zapewne większość z nas była kiedyś w Szczawnicy. Ta piękna, górska, uzdrowiskowa miejscowość, otoczona pięknymi Pieninami ma swój niesamowity urok. Czy nie chcielibyście zobaczyć, jak dawniej wyglądała Szczawnica? Gwarantujemy Wam, że sto (i więcej) lat temu, Szczawnica była równie klimatycznym miasteczkiem co obecnie. Zapraszamy do podróży wstecz, oglądając przy okazji stare fotografie i pocztówki, zbierane na przestrzeni ostatnich lat.

Szczawnica jest miastem uzdrowiskowym, położonym w województwie małopolskim, w dolinie potoku Grajcarek, w Beskidach Zachodnich.

Pierwsze wzmianki o Szczawnicy pochodzą już z 1413 roku, chociaż wiadomo, że osady na tym terenie istniały już dużo wcześniej. Mniej więcej w połowie XIV wieku, Szczawnica była zwykłą parafią a w 1529 roku stała się już filią parafii z Krościenka, którą była do roku 1889. Wraz zw nastaniem okresu rozbiorów Polski, Szczawnica znalazła się w zaborze austriackim. W roku 1828 Szczawnica znalazła się w rękach rodziny Szalayów: Stefana i Józefiny. Po śmierci Stefana, miejscowość została przejęta przez jego syna – Józefa. Uważa się go za głównego twórcę uzdrowiskowego charakteru miejscowości, który obowiązuje po dzień dzisiejszy.

W następnych latach uzdrowisko przechodziło z rąk do rąk, aby w końcu po wojnie zostać upaństwowionym. W latach 1973-1982 Szczawnica została połączona z Krościenkiem i nazywała się: Szczawnica-Krościenko. Ponowny podział miejscowości nastąpił w 1982 roku. 1 stycznia 2008 roku zmianie uległ charakter miejscowości z gminy miejskiej na miejsko-wiejską.

Poniżej znajdziecie Państwo zarówno stare fotografie Szczawnicy, jak i stare fotografie Pienin, z racji tego, że Szczawnica może być zdecydowanie uznana jako centrum Pienin. Zapraszamy do podróży w przeszłość!