Świnoujście – stare zdjęcia i pocztówki

Sprawdźcie, jak dawniej wyglądało Świnoujście! W naszej bogatej galerii starych zdjęć i pocztówek prezentujemy Świnoujście jakiego nie znaliście. Przeglądając te zdjęcia przeniesiecie się do czasów świetności i rozwoju miasta. Będziecie mogli powspominać czasy, które już nie wrócą, budynki, których już nie ma i ludzi, którzy już nie żyją… Zapraszamy do wspólnej podróży w przeszłość.

Świnoujście leży w województwie Zachodniopomorskim, nad rzeką Świną oraz Morzem Bałtyckim. Posiada charakter uzdrowiska i jednocześnie jest jedynym miastem w Polsce położonym na 3 wyspach: Uznam, Wolin oraz Karsibór.

Pierwsze ślady osadnictwa  na tych ziemiach sięgają okresu prehistorycznego, co potwierdziły liczne prace archeologiczne. Najstarsze zapiski dotyczące Świnoujścia sięgają XII wieku. Tereny te wchodziły w skład dawnego plemiennego państwa Wolinian, które zostało następnie włączone przez Mieszka I do swojego państwa. W latach 1170 i 1173 na dwóch przeciwległych brzegach Świny założono grody strażnicze, które następnie zostały zniszczone przez najazd duński. W XVII wieku na terenie wyspy Uznam osiadły wojska szwedzkie. W latach 1738-40 rząd pruski (tereny te należały do Prus, które odkupiły je od Szwecji) postanowił umożliwić żeglugę Świną do Szczecina, dlatego też rozpoczęło się pogłębianie jej koryta. W 1747 roku oficjalnie otwarto port o nazwie Swinemünde. Świnoujście prawa miejskie uzyskało w 1765 roku.

W XIX wieku znacznie poprawiło się bezpieczeństwo żeglugi. Rozbudowano port, zbudowano drewniane molo oraz latarnię a także pogłębiono kanał wodny. Uruchomiono wtedy regularną żeglugę morską a Świnoujście uzyskało połączenie kolejowe z Berlinem. W 1824 roku miasto uzyskało rangę kurortu, a pod koniec XIX wieku odkryto pokaźne złoża solankowe i borowinowe, co przyczyniło się do nadania Świnoujściu statusu uzdrowiska. Podczas II Wojny Światowej, w Świnoujściu funkcjonowała stocznia, port oraz baza zaopatrzenia floty wojennej. Miasto i port zostały zniszczone głównie w wyniku nalotów alianckich a liczba ofiar przekroczyła 20 tysięcy. Po zakończeniu II Wojny Światowej, Świnoujście zostało najdalej wysuniętym na zachód miastem portowym w Polsce.

Zimą 1945 roku zniszczone zostało jedyne drogowe połączenie Świnoujścia z resztą kraju. W 1948 r. rozpoczęła się odbudowa i jednocześnie przebudowa portu Świnoujście z wojennego na handlowo – rybacki. W latach 60. i 70. XX wieku powstał port morski z prawdziwego zdarzenia, tworząc jednocześnie zespół portów Szczecin-Świnoujście.