Kamień Pomorski – stare zdjęcia i pocztówki

Zapraszamy wszystkich Państwa to zapoznania się z bogatym zbiorem starych zdjęć przedstawiających Kamień Pomorski. Jeżeli tylko poszukujesz starych fotografii, starych pocztówek i innych pamiątek związanych z tym miastem, zapraszamy Cię do odbycia niepowtarzalnej i bardzo sentymentalnej podróży do czasów, gdy Kamień Pomorski był miastem rozwijającym się i w którym powstawały liczne budynki i miejsca użyteczności publicznej. Co było wcześniej? Sprawdźcie na poniższych starych zdjęciach!

Kamień Pomorski leży w województwie zachodniopomorskim na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Zalewem Kamieńskim. Miasto posiada prawie 10 tysięcy mieszkańców oraz posiada charakter uzdrowiska ze względu na znajdujące się tutaj lecznicze złoża borowiny oraz solanki. Swoją nazwę zawdzięcza ogromnym głazom narzutowym, które znajdują się w korycie Dziwny. Służyły one jako drogowskazy w żegludze.

Jedne z pierwszych wzmianek historycznych o Kamieniu Pomorskim pochodzą z IX-XI wieku, kiedy znajdowała się tu osada rybacka i portowa. Miasto zostało wówczas zasiedlone przez plemię słowiańskie. W XI wieku znajdował się tu już duży gród. Prawa miejskie otrzymała w 1274 roku. W 1176 roku w Kamieniu Pomorskim zostało powołane biskupstwo, które podlegało bezpośrednio arcybiskupowi gnieźnieńskiemu i zostało przeniesione z Wolina.

Złoża solankowe zostały odkryte przez przypadek w 1876 roku, a później zaczęto również wykorzystywać borowinę z okolicznych torfowisk. W 1892 roku utworzone zostało połączenie kolejowe ze Szczecinem a 13 lat później do Trzebiatowa, które to zostało rozebrane przez wojska radzieckie. W 1945 roku miasto zostało zdobyte przez Armię Czerwoną, przez co zniszczenia miasta sięgały 40%. W latach 60-tych XX wieku wyburzono niektóre budynki ocalałe po zniszczeniach a w ich miejscu powstały bloki mieszkalne.