Mielno – stare zdjęcia i pocztówki

Poszukujesz starych zdjęć Mielna? Interesuje Cię kwestia tego, jak dawniej wyglądało Mielno? Jesteś turystą lub miłośnikiem historii i poszukujesz starych fotografii Mielna? Gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją zdjęć i pocztówek starego Mielna, której nie znajdziecie nigdzie więcej!

Mielno (niem. Großmöllen) jest nadmorską miejscowością położoną w województwie zachodniopomorskim, w północno-zachodniej Polsce. Mielno zlokalizowane jest zarówno nad Morzem Bałtyckim, jak i jeziorem Jamno. Miejscowość posiada status kąpieliska morskiego, co wraz z pobliskimi miejscowościami (Mielenko, Unieście) tworzy jeden z większych kompleksów wypoczynkowych nad polskim wybrzeżem.

Pierwsza wzmianka o Mielnie pochodzi z dokumentów z 1266 roku, kiedy to jej właścicielem był Henning Schlieffen. W dokumentach z 1333 roku, Mielno występuje pod nazwą Mëllen, kiedy to dowiadujemy się, że ówczesna posiadłość zostaje sprzedana rodowi Hermana Damitzowa. Mielno było w ich posiadaniu aż do 1776 roku. W roku 1804 Mielno zakupił ród Schmelingów a do rozwoju mieleńskiego kąpieliska przyczynił się dopiero niemiecki bokser – Max von Schmeling. Został on prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego, popierając jednocześnie inicjatywę budowy pływalni wraz z podgrzewaną wodą.

Mielno rolę mniejszego kąpieliska pełniło już od lat dwudziestych i trzydziestych XIX wieku. Jak czytamy w źródłach historycznych, w 1873 roku w kąpielisku w Mielnie w sezonie letnim przebywało prawie 1000 osób! Do 1881 roku obowiązywał zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn. Z tego powodu kobiety kąpały się zazwyczaj w godzinach od 8:00 do 10:00 rano oraz od 13:00 do 15:00, mężczyźni zaś od 6.00 do 8.00 i od 17:00 do 19:00. Administracja kąpieliska bardzo strzegła swych gości przed natręctwem ludzi postronnych, jako że było nie lada wydarzeniem, gdy człowiek wchodził do wody „tylko dla zabawy”.