Koszalin – stare zdjęcia i pocztówki

Wszystkich miłośników dawnego Koszalina zapraszamy do zapoznania się z bogatym zbiorem starych zdjęć, fotografii oraz pocztówek przedstawiających to piękne miasto. Prezentujemy Państwu prawdziwe perełki fotograficzne , które nie były praktycznie nigdzie wcześniej publikowane. Zachęcamy Was do niepowtarzalnej podróży o kilkadziesiąt lat wstecz i do powspominania, jak dawniej wyglądał Koszalin i jak bardzo się zmienił przez te kilkadziesiąt lat.

Koszalin (niem. Köslin) leży w województwie Zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Koszalińskim. Jest drugim co do wielkości miastem na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze wzmianki o Koszalinie pochodzą z 1214 roku, kiedy to książę pomorski Bogusław II nadał nazwę wsi – Koszalin. W 1248 roku część ziem stała się własnością biskupstwa pomorskiego, co było początkiem biskupstwa kamieńskiego. Po wymarciu księstwa pomorskiego, miasto stało się własnością margrabiów brandenburskich. Wielki sztorm pod koniec XVII wieku zakończył istnienie miasta jako portu morskiego.

W 1718 roku prawie całe miasto doszczętnie spłonęło w wielkim pożarze, który doszczętnie spowolnił jego rozwój. W 1859 roku oddana do użytku została linia kolejowa Koszalin-Stargard a w 1890 roku przeniesiono tu szkołę kadetów. Komunikacja tramwajowa działała w latach 1911-1937.

Do końca II Wojny Światowej głównymi mieszkańcami miasta była ludność niemiecka.  Po jej zakończeniu i wcieleniu Koszalina do Polski, ówczesna administracja rozpoczęła proces wysiedlania dotychczasowych mieszkańców do Niemiec. Niemcy zostali całkowicie wysiedleni do końca 1947 roku.