Międzyzdroje – stare zdjęcia i pocztówki

Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią starych zdjęć i pocztówek przedstawiającą piękne, dawne Międzyzdroje wraz z promenadą, molem oraz słynnymi budynkami. Najpierw jednak warto przypomnieć sobie trochę faktów historycznych związanych z powstaniem tej pięknej, nadmorskiej miejscowości.

Międzyzdroje są miasteczkiem turystyczno-wypoczynkowym położonym na wyspie Wolin, zamieszkiwanym przez około 5500 mieszkańców. Historia Międzyzdrojów sięga końca XII wieku. Nazwa wsi: Missdroy pojawia się pierwszy raz około XVI wieku, gdy na trasie szlaku handlowego z Kamienia Pomorskiego do Świnoujścia powstaje karczma. która pobierała myto od osób przyjeżdżających. W okresie wojny trzydziestoletniej, wieś liczyła wtedy około 21 mieszkańców, którzy utrzymywali się głównie z rybołówstwa. Pierwsi wczasowicze przybyli do Międzyzdrojów w 1835 roku, ceniąc sobie ciszę i wypoczynek w małej, rybackiej wiosce. 10 lat później w Międzyzdrojach mieszkało 316 osób a wczasowiczów – 382. Wtedy też wyznaczone zostały pierwsze kąpieliska: jedno dla mężczyzn a drugie dla kobiet. Powstały kwatery, mogące pomieścić 500 osób a ze Świnoujścia i Szczecina zaczęły kursować statki przewożące turystów. Wtedy również wytyczono nadmorską ul. Bohaterów Warszawy, która istnieje do dziś.

Wioska w nadmorski kurort zmieniła się pod koniec XIX wieku. Wybudowano wtedy hotele, pensjonaty i kościoły. W 1884 roku wybudowano niewielkie molo, powstały kolejne hotele a dr Oswald głosił publikacje na temat leczniczych właściwości nadmorskiego klimatu. W 1906 r. otwarto duże, 300 metrowe molo, gdzie koncentrowało się większość życia towarzyskiego. Okres I Wojny Światowej nie spowodował strat materialnych, jednak odbił się on dużym spadkiem liczby kuracjuszy.  Po jej zakończeniu nastąpił gwałtowny rozwój miasteczka, które liczyło już 100 hoteli i pensjonatów. W 1936 roku, w czasie odbywającego się spisu ludności, Międzyzdroje zostały uznane jako miasto. II Wojna Światowa poczyniła już więcej szkód, zniszczone zostały liczne budynki, linia kolejowa a sporą część mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W 1985 roku liczba miejsc noclegowych w Międzyzdrojach wynosiła 25 tysięcy.