Kołobrzeg – stare zdjęcia i pocztówki

Zachęcamy wszystkich Was do zapoznania się ze zbiorem starych zdjęć i pocztówek przedstawiających dawny, nieznany już Kołobrzeg. Wszystkich z Was zachęcamy do nostalgicznej podróży do czasów naszych dziadków i pradziadków, gdy Kołobrzeg wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Posiadamy i publikujemy poniżej unikalne i nigdzie niepublikowane stare pocztówki oraz fotografie.

Kołobrzeg jest nadmorską miejscowością, co roku przyciągającą całe rzesze turystów. Posiada status uzdrowiska w którym funkcjonują aż 3 kąpieliska. Znajduje się tu port, solanki oraz liczne pokłady borowiny. Jest także najstarszym nadmorskim miastem, jego początki sięgają do VIII wieku, kiedy to funkcjonowało jako gród obronny. W 1653 roku miasto dostało się do rąk brandenburczyków, którzy całkowicie zamienili ją w twierdzę. Od tego czasu miasto zaczęło podupadać a w 1761 miasto dostało się pod rządy Rosjan. W 1830 roku powstał pierwszy zakład kąpieli solankowy, a w 1859 powstała linia kolejowa ze Szczecinem i Gdańskiem. W 1899 otwarty został dom zdrojowy.

Podczas I Wojny Światowej w Kołobrzegu znajdował się wielki szpital wojskowy, rozlokowany w sanatoriach i budynkach wypoczynkowych. Druga Wojna Światowa i tzw. bitwa o Kołobrzeg dokonała niemal 95% zniszczeń miasta. Okres powojenny służył coraz większemu rozwojowi Kołobrzegu, w 1967 roku uzyskał on status uzdrowiska a w 1998 roku odnotowano tutaj największą liczbę mieszkańców, wynoszącą ponad 48 tys. osób.