Wielka Krokiew – stare zdjęcia i pocztówki

Każdy z nas będąc kiedykolwiek w Zakopanem był pod Wielką Krokwią lub wjechał nawet na jej szczyt. Dla wielu osób jest ona symbolem Zakopanego (i słusznie), który także w czasie odbywających się tutaj zawodów przyciąga do Zakopanego rzesze kibiców.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, kiedy powstała Wielka Krokiew, jaka jest jej historia oraz i jak dawniej wyglądała? Jeżeli tak, to zapraszamy do zapoznania się z jej krótką historią oraz poniżej z galerią starych zdjęć, pocztówek i fotografii przedstawiającą  nieznaną Wam wcześniej Wielką Krokiew w Zakopanem.

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza jest skocznią narciarską leżącą w Zakopanem. Usytuowana jest na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Została nazwana imieniem znanego narciarza – Stanisława Marusarza. Twórcą Wielkiej Krokwi oraz jej projektantem był Karol Stryjeński, architekt krakowski. W 1922 roku został opracowany pierwszy plan regulacyjny w Zakopanem, który dopuszczał budowę obiektu sportowego w rejonie Krokwi. Rok później powołana została spółka „Park Sportowy”, której celem była między innymi budowa „wielkiej odskoczni” w Zakopanem. Podkreślano przy tej okazji liczne korzyści dla Zakopanego z budowy tego obiektu. Porównując ze skocznią jaworzyńską, Wielka Krokiew miała lepsze, wręcz idealne położenie, niedaleko centrum Zakopanego. Ponadto miała to być skocznia na której można by osiągać długości znacznie przekraczające 40 m.

Prace przy budowie skoczni rozpoczęły się jeszcze w 1923 roku, kiedy to zostały obmurowane skarpy na rozbiegu, wzmocniony został teren, poprawiony rozbieg a także podniesiono zeskok do 38 stopni. Budowę skoczni (przy znacznej pomocy finansowej wojska) zakończono w 1924 roku. Zawody połączone z oddaniem skoczni do użytku odbyły się 22 marca 1925 roku a w konkursie zwyciężył Stanisław Gąsienica.