Kielce – stare zdjęcia i pocztówki

Poszukujesz starych zdjęć Kielc? Chcesz zobaczyć, jak dawniej wyglądały Kielce? Nie wiesz, jak bardzo zmieniły się Kielce na przestrzeni lat? Zapraszamy do zapoznania się z fotograficzną historią Kielc, sprawdzenia, które budynki, ulice i miejsca zmieniły się a które stoją nienaruszone od dziesiątek lat. U nas znajdziecie największą galerię starych fotografii, pocztówek i unikalnych zdjęć przedstawiających stare Kielce.

Kielce są miastem leżącym w województwie świętokrzyskim, w Górach Świętokrzyskich. Zamieszkiwane jest przez prawie 200 tysięcy osób a z ich powstaniem związanych jest sporo legend. Najbardziej utrwalona mówi, że Kielce powstały na terenach leśnych, które przyciągały myśliwych na polowania, w tym także Mieszka, syna Bolesława Śmiałego. Zgubił swoich kompanów, wyjechał na polanę i zasnął. Podczas snu śniło mu się, że został napadnięty i otruty. Zaczął tracić siły i objawił mu się św. Wojciech, który wskazał źródło. Mieszko zbudziwszy się zaczerpnął z niego wody, co spowodowało napływ sił. Zapowiedział, że wybuduje tutaj gród wraz z kościołem, co też jakiś czas później się stało. Na polanie postawiono kościół św. Wojciecha. Osadę nazwano Kielce, na pamiątkę kłów znalezionych w lesie.

Pierwsze informacje piśmienne z Kielc pochodzą z XII wieku, kiedy to powstała kolegiata pod wezwaniem NMP. Kielce swój herb otrzymały z rąk Fryderyka Jagiellończyka. Potop szwedzki dokonał ogromnych zniszczeń miasta oraz liczne pożary, które występowały w późniejszych latach. Okupacja hitlerowska oraz okres I i II Wojny Światowej były dla Kielc trudnymi czasami. Naloty niemieckie dokonały olbrzymich zniszczeń, okupacja hitlerowska, masowe transporty do obozów pracy oraz zagłada żydów przypominają smutną historię miasta. Kielce stolicą województwa świętokrzyskiego stały się w 1999 roku.