Słupsk – stare zdjęcia i pocztówki

Poszukujesz starych zdjęć i pocztówek Słupska? Chcesz zobaczyć, jak wyglądał Słupsk przed wojną? Zapraszamy do odwiedzenia naszej bogatej galerii starych fotografii oraz pocztówek, które przedstawiają Słupsk, jaki pamiętają nasi dziadkowie i pradziadkowie. Zapraszamy do niepowtarzalnej podróży w przeszłość!

Słupsk (niem. Stolp) jest miastem położonym w województwie pomorskim nad rzeką Słupią. Położony jest około 20 kilometrów od linii brzegowej Bałtyku. Miasto zamieszkiwane jest przez prawie 94 tysięcy mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki, można także ją powiązywać ze słupem, wieżą lub elementem obronnym budynku, który był wybudowany na brzegu rzeki. Pierwsze osady zostały na tym terenie założone już w epoce brązu. W XIII oraz XIV wieku Słupsk wielokrotnie zmieniał przynależność państwową, przechodząc ostatecznie pod panowanie książąt zachodniopomorskich. Pod koniec XV wieku miasto nawiedził ogromny pożar, który pochłonął je prawie całkowicie.

Mieszkańcy Słupska byli głównie katolikami, jednak wraz z początkiem XVI wieku nastąpiły pewne zaburzenia, które doprowadziły nawet do zbezczeszczania kościołów. Większość mieszkańców przeszła wtedy na luteranizm. W czasie wojny trzydziestoletniej, miasto było miejscem starć licznych wojen, które doprowadzały do rabunków, epidemii i kataklizmów.

Wiek XIX przyniósł znaczną poprawę sytuacji gospodarczej. Doszło do rozbudowy przemysłu, rozwoju budownictwa i Słupsk stał się wtedy drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym w okolicy. Na początku XX wieku do użytku oddano ratusz oraz budynek starostwa powiatowego. Pierwsze tramwaje pojawiły się w 1910 roku, które podczas I Wojny Światowej miały przestój. I Wojna Światowa nie narobiła wielu szkód, jednak w czasie II Wojny Światowej gospodarka znacznie zahamowała. Do miasta sprowadzono jeńców z okupowanych krajów i w Słupsku otwarto obóz pracy.

W 1945 roku Słupsk ponownie znalazł się w polskich rękach. Lata 50-te poczyniły wiele zmian w sferze administracyjnej a w 1975 roku Słupsk stał się stolicą województwa , który to przywilej stracił w 1998. Największa liczba mieszkańców Słupska to zanotowane ponad 100 tysięcy w 1994 roku.