Łódź – stare zdjęcia i pocztówki

Zapraszamy Cię do obejrzenia starych zdjęć Łodzi. Posiadamy unikalną kolekcję kilkuset starych fotografii Łodzi wraz z unikalnymi, niepublikowanymi praktycznie nigdzie pocztówkami. Chcesz przenieść się w czasie? Cofnąć się do lat wzrostu i rozwoju gospodarczego Łodzi? Kliknij na wybrane przez siebie poniżej zdjęcie i rozkoszuj się przeglądając bogatą galerię zdjęć na poszczególnych stronach.

Łódź jest jednym z większych (pod względem ludności) miast w Polsce. Znajduje się w województwie Łódzkim, w środkowej Polsce. Znana jest z dobrze rozwiniętego przemysłu a także szkolnictwa.

Dawniej Łódź była wioską rolniczą o której pierwsze wzmianki pojawiają się w dokumentach historycznych z 1332 roku. Swój rolniczy charakter utrzymywała aż do końca XVII wieku będąc jednocześnie w posiadaniu biskupstwa wrocławskiego. Była wtedy lokalnym ośrodkiem zarówno handlowym jak i rzemieślniczym. Funkcjonowały tu liczne młyny, warsztaty rzemieślników: szewców, cieśli, bednarzy i rzeźników. W okresie rozbiorów Łódź przechodziła z rąk do rąk, będąc przy tym jednocześnie niszczona.

Łódź stawała się, począwszy od XIX wieku ośrodkiem przemysłowym do którego zaczęli zjeżdżać liczni zagraniczni rzemieślnicy, w szczególności. tkacze. W mieście zaczęły powstawać wielkie manufaktury, budowano linie kolejowe łączące ją z innymi miastami a także zaczęły pojawiać się pierwsze banki. Okres I oraz II Wojny Światowej znacznie dał się we znaki mieszkańcom Łodzi. Miasto trafiło pod władzę niemiecką, która zmieniła jej nazwę na „Litzmannstad”. Prześladowana była (jak wszędzie) polska inteligencja oraz w szczególności ludność żydowska.

W okresie powojennym Łódź przez pewien czas pełniła rolę stolicy kraju (ze względu na zniszczenia dokonane w Warszawie). W związku z wymordowaniem olbrzymiej liczby ludności żydowskiej a także przesiedleniem Polaków, liczba mieszkańców Łodzi zmniejszyła się o prawie 300 tysięcy! Ucierpiał także przemysł na skutek zniszczonych budynków czy wykradzionych maszyn. Pierwsze uczelnie, teatry wytwórnie filmowe zostały w Łodzi utworzone dopiero w okresie powojennym.