Sopot – stare zdjęcia i pocztówki

Interesuje Cię, jak dawniej wyglądał Sopot? Chciałbyś/chciałabyś zobaczyć, jak wyglądał Sopot na starych fotografiach? Zapraszamy do oglądania naszej bogatej galerii zdjęć przedstawiających Sopot na dawnych zdjęciach. Czy Sopot zawsze był miejscem, do którego zjeżdżali turyści z całej Polski? Oceńcie sami!

Sopot (niem. Zoppot) jest kurortem nadmorskim leżącym w północnej Polsce nad zatoką Gdańską. Sopot słynie z dwóch rzeczy: z organizowanego od 1961 roku w Operze Leśnej konkursu piosenki (Sopot Festival) oraz z najdłuższego, drewnianego molo w Europie

Sopot ma bardzo bogatą oraz interesującą historię. Pierwsza wzmianka o tym nadmorskim kurorcie pochodzi już z 1283 roku, kiedy to był on zaledwie zwykłą wioską rybacką. Władali nią wówczas cystersi oliwscy. Począwszy już od XVI wieku, w Sopocie swoje letnie rezydencje zaczęli budować dyplomaci obcych państw. Wtedy także pojawiły się pierwsze kąpieliska.

W 1823 roku wybudowano łazienki, czyli tzw. zakład kąpielowy. W następnym roku pojawił się Dom Zdrojowy, wybudowano także park (istniejący do dnia dzisiejszego) a także wytyczone zostały ścieżki spacerowe i powstało pierwsze molo. Wtedy także do Sopotu zaczęli przybywać liczni kuracjusze, a Sopot zyskał status kąpieliska. Jednak prawdziwy rozwój miasta nastąpił dopiero w 1870 roku, po uruchomienia połączenia kolejowego z Warszawą, Koszalinem i Gdańskiem.