Malbork – stare zdjęcia i pocztówki

Któż z nas nie słyszał o Malborku. Każdy kojarzy to piękne miasto leżące nad rzeką Nogat z ogromnego zamku krzyżackiego, wybudowanego w połowie XV wieku. Zapewne interesuje Cię historia Malborka i chciałbyś/chciałabyś zobaczyć, jak wyglądał na starych zdjęciach i pocztówkach. Zatem zapraszamy do podróży w przeszłość do XIX oraz XX wieku i przyjrzeniu się, jak dawniej wyglądał Malbork na starych fotografiach.

Historia Malborka (niem. Marienburg) praktycznie od samego początku związana jest z zamkiem krzyżackim. Gdy obecne tereny, będące dawniej podmokłymi łąkami zostały podbite przez księży pomorskich, nad brzegiem Nogatu powstał gród wraz z podgrodziem, który następnie został podarowany Zakonowi Krzyżackiemu.  Krzyżacy rozpoczęli wówczas (1247 r.) budowę zamku, która została ostatecznie ukończona w połowie XV wieku. Równocześnie z budową zamku, powstała osada u jego podnóża, która w 1286 roku otrzymała prawa miejskie.

Tym samym Malbork stał się stolicą państwa zakonnego a w XV wieku także i województwa malborskiego. Pod koniec II Wojny Światowej, w 1945 roku Malbork znacznie ucierpiał. Zniszczone zostało blisko 80% miasta i wiele z budynków Starego Miasta po tych zniszczeniach nie zostało już odbudowane (można znaleźć je chociażby na poniższych fotografiach).