Piła – stare zdjęcia i pocztówki

Poszukujesz starych zdjęć Piły? Chcesz zobaczyć i jednocześnie przenieść się w przeszłość, do dawnej, często nieistniejącej już Piły? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, gorąco zachęcamy Cię do pozostania na tej stronie i oglądnięcia setek starych fotografii i pocztówek Piły. Zdjęcia są unikalne, często nigdzie więcej nie spotykane.

Piła (niem. Schneidemühl) leży w północno-zachodniej Polsce, w województwie Wielkopolskim. Dawniej Piła była małą osadą rybacką, leżącą pośród lasów nad rzeką Gwdą. Przypomnijmy w skrócie historię jej powstawania.

Pierwsze informacje o Pile pochodzą już z 1451 roku, gdzie wspomniana jest w kontekście lokalnego młynu. Powstała prawdopodobnie w XIV wieku, jako osada zlokalizowana przy tartaku. W 1515 roku, cała osada stała się już miastem królewskim. Nazwa „Piła” (początkowo „Piela”) pojawiła się pierwszy raz w 1580 roku. Piła prawa miejskie uzyskała około 1440 roku. W kronikach odnajdujemy liczne zapisy mówiące o pożarach i powodziach, które nawiedzały Piłę w XVI i XVII wieku. Została także zajęta i zniszczona przez wojska szwedzkie w 1655 roku.

W okresie rozbiorów Polski, Piła należała do zaboru Pruskiego. W większości była zamieszkiwana przez ludność niemiecką (niemiecką nazwę Schneidemühl posiadała do 1945 roku). Duży rozwój miasta nastąpił wraz z połączeniem go linią kolejową z Krzyżem, Bydgoszczą, Tczewem i Kołobrzegiem. Pod koniec XIX wieku miasto było drobnym ośrodkiem przemysłowym a przodowały w nim warsztaty naprawy taboru kolejowego. W 1913 roku wybudowano fabrykę niemieckich samolotów, gdzie w czasie I Wojny Światowej produkowano ich 100 sztuk miesięcznie. W okresie 1815 – 1915 liczba mieszkańców Piły wzrosła z 2 do prawie 30 tysięcy.

Ze względu na dominację ludności niemieckiej, traktat wersalski pozostawił miasto w granicach Niemiec (granica z Polską przebiegała około 6 km od centrum miasta). W okresie międzywojennym nastąpiła znacząca rozbudowa miasta. Pomimo panującego nacisku germanizacyjnego, Piła wciąż pozostawała ośrodkiem polskości: działały tu polskie organizacje, polski konsulat oraz polski chór. II Wojna Światowa sprawiła, że Piła stała się prawdziwym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. Na skutek działalności wojennej, miasto zostało zniszczone niemal w 75 procentach.

Po wojnie Piła powróciła do granic Polski a ludność niemiecka została wysiedlona. Odbudowę miasta prowadzono do 1965 roku „mianując” Piłę stolicą początkowo powiatu a później województwa.