Nowy Tomyśl – stare zdjęcia i pocztówki

Poszukujesz starych zdjęć i pocztówek Nowego Tomyśla? Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennym i bogatym archiwum starych fotografii przedstawiających Nowy Tomyśl. Jest to niesamowita okazja do podróży w przeszłość, cofnięcia się do czasów naszych babć i dziadków. Warto przy tym także powspominać, jak zmienił się Nowy Tomyśl na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci.

Nowy Tomyśl jest miastem leżącym w Wielkopolsce, niedaleko Poznania, zamieszkiwanym przez około 15 tys. mieszkańców. Pierwsze wzmianki o Nowym Tomyślu pochodzą z XIII wieku, ale ślady osadnictwa na tych ziemiach pochodzą nawet sprzed 11 tysięcy lat. W średniowieczu wieś była znana pod nazwą Tomyśl, leżała wówczas wokół terenów leśnych. W XVIII wieku tereny te zostały zasiedlone przez ludność niemiecką. Ostatecznie miastu zostały nadane prawa miejskie w 1786 a nazwę zmieniono na Nowy Tomyśl. Na początku XIX wieku miasto liczyło 500 mieszkańców, działały tutaj różne warsztaty rzemieślnicze a także odbywały się liczne jarmarki.

W XIX wieku Nowy Tomyśl był jedynym miastem w Wielkopolsce bez kościoła katolickiego. W 1905 r. Nowy Tomyśl liczył prawie 2000 mieszkańców, z czego 86% stanowili Niemcy, 8% – Polacy, zaś Żydzi – 6%. Ludność niemiecka dominowała aż do początku lat 20-tych. W okresie II Wojny Światowej Nowy Tomyśl był miejscem silnej akcji germanizacyjnej – polskich mieszkańców wywożono na roboty do Niemiec.