Władysławowo – stare zdjęcia i pocztówki

Chyba każdy z nas był kiedyś we Władysławowie. To piękne, nadmorskie miasteczko ma swój niepowtarzalny klimat. Jeżeli jednak chcecie poznać jego dawny, jeszcze bardziej klimatyczny urok i cofnąć się do czasów, gdy Władysławowo dopiero się rozwijało, gdy budowane były kurorty wypoczynkowe a port miał swoje lata świetności, zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią starych zdjęć Władysławowa. Gwarantujemy, że zapewnimy Wam niezwykłe emocje przy oglądaniu starych fotografii oraz pocztówek Władysławowa. Zapraszamy do sprawdzenia, jak dawniej wyglądały znane i charakterystyczne miejsca we Władysławowie.

Władysławowo (niem. Großendorf) do 1952 roku nosiło nazwę: Wielka Wieś. Jest turystyczną, nadmorską miejscowością położoną w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad morzem Bałtyckim oraz Zatoką Pucką. Jednym z walorów turystycznych jest jej bezpośrednie położenie nad morzem, 5 kąpielisk nadmorskich a także falochron, który służy również jako molo.

Pierwsze informacje o dzisiejszym Władysławowie pochodzą z XII oraz XIV wieku, kiedy to odnajdujemy informację o miejscowości rybackiej zwanej (łac.) Vela Ves, czyli Wielka Wieś. Znajdują się tam również informacje o wsiach graniczących z Władysławowem, czyli Cetniewo oraz Poczernino. W 1638 roku sejm elekcyjny wydał decyzję o wzmocnieniu militarnym Pucka i wybudowaniu floty wojennej. Władysław IV wystawił wtedy nad morzem fort Władysławów oraz Kazimierzów a w niewielkiej odległości postał fort Władysławowo.

Kiedy do ówczesnej Wielkiej Wsi przybył w 1920 roku generał Józef Haller i odbył podróże kutrem po Bałtyku, postanowił poprzez jednego ze swoich oficerów kupić tutaj 20 hektarów ziemi, nadając jednocześnie osadzie nazwę Hallerowo. Według spisu mieszkańców, miejscowość miała wtedy 641 mieszkańców. Siedem lat później powstał przystanek kolejowy o nazwie: „Hallerowo”, jednak 2 lata później został zamknięty a jego nazwę zmieniono na „Wielka Wieś – Hallerowo”.

Port rybacki został wybudowany w 1938 roku, a na cześć króla Władysława IV nazwano go Władysławowem. 1 lipca 1952 roku Wielka Wieś, Hallerowo oraz osadę przyportową połączono i utworzono nową jednostkę organizacyjną – Władysławowo, która 2 lata później otrzymała status osiedla a w 1963 roku prawa miejskie. 1 stycznia 2015 roku Władysławowo zmieniła się z gminy miejskiej na gminę miejsko-wiejską, co w praktyce spowodowało wyłączenie poza granice administracyjne miasta obszary pobliskich miejscowości, którym nadano statusy wsi.