O projekcie

Celem istnienia tej strony jest stworzenie największej internetowej galerii starych zdjęć oraz pocztówek przedstawiających polskie miasta (i nie tylko).

Dzięki temu, że przez lata gromadziliśmy najrozmaitsze stare fotografie, zdjęcia a także i pocztówki polskich miast, chcielibyśmy się podzielić nimi z o wiele bardziej szerszą widownią. Dlaczego postanowiliśmy podzielić się naszymi bogatymi zbiorami? Doszliśmy do wniosku, że szkoda, aby wiele unikalnych i nigdzie dotąd niepublikowanych starych fotografii miast nie zostało opublikowanych. Chcemy tym samym umożliwić osobom starszym sentymentalny powrót do lat ich młodości a osobom młodszym dać niezapomnianą możliwość przeniesienia się w czasie i zobaczenia, jak dawniej wyglądały polskie miasta i jak bardzo się zmieniły na przestrzeni kilkuset-kilkudziesięciu lat.

Stare fotografie gromadzimy niezmiennie od 6 lat, ciągle powiększając nasze zbiory. Sporo fotografii oraz pocztówek udało nam się pozyskać dzięki uprzejmości muzeów a także i osób prywatnych, które udostępniły nam swoje prywatne fotografie oraz zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów. Wiele z nich trafiło już na ogólnopolskie serwisy gromadzące stare fotografie, takie jak chociażby fotopolska, dlatego nie zdziwcie się, gdy zobaczycie u nas ich kopię :)
Część pocztówek udało nam się znaleźć na zagranicznych oraz w polskich serwisach aukcyjnych, które są także jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy historycznej, kontaktując się z niektórymi sprzedającymi.

Wiele fotografii i pocztówek nie jest dobrze zachowana a zdjęcia nie są odpowiednio wysokiej rozdzielczości. Jeżeli tylko fotografia na to pozwala, staramy się ją odpowiednio wyretuszować, zanim zostanie „wrzucona” i opublikowana w naszym serwisie. Podczas takiego procesu usuwamy wszelkie zabrudzenia (włosy, krople atramentu – z pocztówek, załamania, zagięcia itd.) powstałe podczas skanowania fotografii lub obiegu pocztówek. Mamy świadomość, że proces poprawiania pocztówek znacząco sprawia, iż tracą one swój urok, jednakże zależy nam na tym, aby udostępnić Państwu zbiór jak najlepszych jakościowo fotografii.

Jeżeli macie pewne uwagi co do funkcjonowania portalu, zauważyliście jakieś braki lub macie pomysł jak urozmaicić jego funkcjonowanie albo chcielibyście wysłać nam jakieś zdjęcia, to serdecznie zapraszamy wszystkich do kontaktu z nami. Formularz kontaktowy znajduje się tutaj.